קרית גת - רשות מובילה בנגישות

 

עם כניסתה של השנה האזרחית 2022, תמו גם אירועי חודש המודעות לתושבים עם צרכים מיוחדים, שהתפרסו לכל אורך דצמבר. כמידי שנה, הוקדש חודש דצמבר לפעילות ערכית והסברתית רחבת היקף, אשר מטרתה לאפשר שילוב מיטבי של תושבים עם מוגבלות בכל תחומי החיים במרחב העירוני.

 

קרית גת ידועה בכל הארץ כחלוצה וכפורצת דרך בתחום הצרכים המיוחדים. האגף לצרכים מיוחדים הפועל ברשות הוא היחידי מסוגו בארץ והוא מתכלל את כלל השירותים לתושבים עם מוגבלות. בנוסף אליו פועל בעיר המרכז למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים הוותיק והמוביל בארץ, המהווה שירות של משרד ואגף הרווחה בהפעלה של מרכז מריאן.  לאורך השנים קרית גת מארחת משלחות וקבוצות למידה מכל רחבי הארץ, המגיעות ללמוד על העשייה בעיר, על השירותים הייחודים שהרשות מפתחת ועל המענים המוצעים לתושבים עם מוגבלות ומשפחותיהם.

 

בעיר קרית גת מתגוררים כיום מעל אלף תושבים עם לקויות קוגניטיביות, תקשורתיות, מוטוריות, נפשיות או תחושתיות. קרית גת מפעילה 13 גני חינוך מיוחד, 17 כיתות חינוך מיוחד וכמובן בית הספר לחינוך מיוחד "מעבר לקשת", אשר נפתח השנה עבור ילדים על הרצף האוטיסטי.

חודש ההסברה נפתח, כמידי שנה, בהצבת שלטי חוצות אשר קישטו את העיר ובהם תמונות של תושבי העיר עם צרכים מיוחדים. השנה, לראשונה, הופיעו גם שלטי חוצות של משפחות שלמות בהן בן משפחה עם צרכים מיוחדים, כחלק מתפיסה המבקשת להדגיש את התמודדותן הייחודית והמורכבת ולחבק את המשפחות. המזרקה בכניסה לעיר נצבעה בסגול בתאריך ה3.12.21, לציון היום הבינלאומי לשיוויון זכויות אנשים עם מוגבלות.

 

לראשונה בארץ, הושקו במהלך חודש המודעות שלטי תקשורת תומכת חליפית בגני השעשועים ברחבי העיר. מדובר על יוזמה ייחודית של עיריית קרית גת, במסגרתה לוחות הסמלים המשמשים מידי יום ילדים ובוגרים עם מוגבלות לצורכי תקשורת הוצבו כשלטים גדולים בגני השעשועים למענם של תושבים עם מוגבלות. את היוזמה והצורך העלו קבוצת המנהיגות העירונית לילדים עם צרכים מיוחדים, כולם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים. עם הצבת השלטים על ידי הרשות יצא לאור גם סרטון הסבר שהופק עבור הפרוייקט הייחודי, בו ילדי העיר ממנהיגות צעירה מסבירים על השלטים, מטרתם ואופן השימוש בהם. הצבתם של השלטים בגני משחק ציבוריים מאפשרת ערך הסברתי משמעותי, המתגלם בחשיפה של הילדים לאופני תקשורת שונים והגברת הסובלנות לכך.

 

במהלך החודש התקיימו עוד עשרות מפגשים בינאישיים בין ילדים ובני נוער עם וללא צרכים מיוחדים. בראשית החודש התקיימה מסיבת חנוכה לילדים עם צרכים מיוחדים, אותה הובילו תלמידי בית ספר אורט בוים (רוגוזין) וגרעין השירות בת עמי. בני הנוער התכוננו למסיבה במשך שבועות, הפעילו את התחנות ושימחו את הילדים. בנוסף, בכל גני החינוך המיוחד התקיימו מפגשים מרגשים עם גנים שכנים שאינם גני חינוך מיוחד, והילדים נהנו מפעילות משותפת ומהנה, המהווה את יריית הפתיחה להמשך ממשקים משותפים לאורך השנה.


בבית ספר אורט מאיר קיימו סדרת מפגשים מרגשים בשם "צמד בסלון", במסגרתם פגשו תלמידי התיכון תושבים עם מוגבלות ובני משפחתם ונחשפו להתמודדות הייחודית, למוקדי הכוח ולאתגרים. בבתי הספר היסודיים התקיים פרויקט מרגש בשם "אני אח מיוחד", במסגרתו אחים לילדים עם צרכים מיוחדים העבירו הרצאות בכיתות ושיתפו בהתמודדותם הייחודית כאחים וכמשפחה מיוחדת. התלמידים "נכנסו לנעליהם" של האחים, התרגשו מאוד ויצאו עם מסר חשוב- על הכוחות והחוזקות שיש בכולנו, על סובלנות והכלה ועל החובה שלנו כחברה לא לשפוט ולהכיל כל אדם באשר הוא.

 

במסגרת חודש המודעות נחנך גם פרויקט ייחודי ומרגש של שיתוף פעולה בין תיכון אורט שלאון לבין בית הספר לחינוך מיוחד. הפרוייקט  "מעבר ליצירה" החל החודש וימשך לאורך כל השנה ובמסגרתו, בני נוער מתיכון אורט שלאון יפגשו עם תלמידי בית ספר תקשורת "מעבר לקשת", בו לומדים ילדים על הרצף האוטיסטי לסדרת מפגשים באומנות, אשר בסופם יציגו תערוכה משותפת.
אחד מהאירועים הבולטים בחודש המודעות היה מופע הסטנדאפ "מהדורה מוגבלת", אשר היה פתוח לקהל הרחב ללא עלות. מדובר במופע יחיד של אופיר דהאן, המתמודד עם שיתוק מוחין ומספר בהומור על החיים בצד המגבלה.  בנוסף, המקהלה העירונית המורכבת מילדים עם צרכים מיוחדים הקליטה שיר חדש בשיתוף בני נוער עם וללא צרכים מיוחדים. דורון גנון, תושבת העיר אשר נפצעה והפכה משותקת בפלג גופה התחתון, העבירה הרצאות בתיכונים ונפגשה עם חניכי תנועות הנוער של המד"צים.

 

במהלך דצמבר גם חזרה לפעילות תכנית "הכי אחי", תכנית תמיכה ייחודית באחים לילדים עם צרכים מיוחדים. התכנית היא יוזמה ייחודית של קרית גת, אשר פותחה בעיר לפני 3 שנים ולאור הצלחתה הגדולה שמה יצא למרחקים והיא הוטמעה במשרד הרווחה ונפתחה ביישובים רבים ברחבי הארץ. את התכנית מובילים חונכים אשר הינם בני נוער מצטיינים מרחבי העיר, המשמשים כ "אחים גדולים". במפגשים השבועיים המשותפים ניתן מקום להתמודדותם הייחודית של האחים באמצעות פעילות אישית וקבוצתית. קבוצת השווים שנוצרה בתכנית היא למעשה המקום היחיד בו האחים המיוחדים מרגישים בנוח לשתף בתחושות, באחריות, במחירים שהם משלמים וגם בחשש ובכאב המלווים אותם.

 

את חודש ההסברה הוביל האגף לנגישות וצרכים מיוחדים בעיריית קרית גת. אליו חברו המרכז למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים יחד עם קבוצת המנהיגות העירונית, אגף הרווחה, האגף לקליטת עלייה, מרכז מריאן ומחלקת הנוער העירונית של רשת המתנסים. מנהלת האגף לצרכים מיוחדים, גל עטייה, ביקשה להודות לכלל השותפים העירוניים ובראשם לראש העיר, אבירם דהרי, אשר חרט על דגלו למצב את קרית גת כמובילה ארצית בתחום הצרכים המיוחדים ובזכות תמיכתו, רגישותו ומחויבותו לנושא ולתושבים קרית גת משמשת, הלכה למעשה, כאבן שואבת לכל הרשויות במרחב דרום ובארץ כולה, וכמקור ללמידה בנושאי פיתוח תכניות, פיתוח שירותים, הסברה, מעני תמיכה והפגה. תודה גם למנכ"לית העירייה רבקה בוזגלו אשר ליוותה את אירועי חודש מהודעות וציינה את הפינה החמה בליבה למשפחות היקרות מאז הקימה את האגף לנגישות וניהלה אותו במשך שנים".