קרית גת והכפר השיקומי "עלה –נגב, נחלת ערן"

בשבוע שעבר יצאה מקריית גת משלחת מרגשת, אשר נסעה יחד אל הכפר השיקומי הגדול הארץ- "עלה נגב נחלת ערן". בין המבקרים בכפר היו ראש העיר, אבירם דהרי, ורעייתו יעל, מנהלת אגף הרווחה, רונית זיקרי, צוות אגף הרווחה, מנהלת אגף נגישות, רבקה בוזגלו, צוות המרכז לגיל הרך, לרבות יו"ר הדירקטוריון מזל שניר ונציגי רשת המתנסים. ייחודיותו של הביקור טמונה דווקא בקבוצת ההורים שיזמה והובילה את המשלחת, הורים תושבי קריית גת להם ילדים עם צרכים מיוחדים, אשר חלקם אף משולבים ב"עלה נגב".

 

קבוצת ההורים האמורה מהווה את קבוצת המנהיגות של המרכז למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, מרכז אשר הוקם על ידי אגף הרווחה במטרה להקל על התמודדותן של משפחות להן ילד עם לקות קוגניטיבית, תקשורתית או מוטורית. בקריית גת פועל מזה כ-4 שנים המרכז למשפחות, שירות של אגף הרווחה, היחידה לעבודה קהילתית, ומופעל על ידי מרכז מריאן.

 

דנה קייזלר, יו"ר קבוצת המנהיגות, מרחיבה: "הסיור המשותף בעלה נגב הוא דבר שחלמנו עליו זמן רב, ילדים רבים מקריית גת משולבים בעלה נגב והכפר מהווה מסגרת שיקומית ייחודית וחלוצית בארץ, בה כלל האמצעים הדרושים לילדים כמו ילדינו המיוחדים. ניצלנו את הביקור גם על מנת לבחון את מתקני המשחק הנגישים בעלה נגב ולבחור מבניהם מתקנים עבור עירנו קריית גת, וללמוד על הקמת הבריכה ההידרותראפית שראש העיר הביע נכונות להקים גם בקרית גת. אנו מודים מאוד לראש העיר על השותפות לאורך הדרך ועל ההקשבה לצרכינו. הביקור המשותף היום מחזק וממחיש את השותפות הזו יותר מכל".

 

מרכזת היחידה לעבודה קהילתית, אביטל שלום, הוסיפה: היחידה הקהילתית באגף הרווחה פועלת יד ביד עם קבוצת המנהיגות ההורית של המרכז למשפחות, אנו גאים בקבוצה החזקה והמדהימה הזאת שהצליחה לארגן סיור מרגש שנותן הצצה לעולמם של הילדים המיוחדים ובני משפחותיהם ושל הצוותים המטפלים בהם יום יום במסירות אין קץ.

 

אבי וורצמן, מנכ"ל עלה נגב, אירח את המשלחת והסביר לנוכחים על הכפר הייחודי ועשייתו הרחבה והחלוצית בדרום. כאשר הגיעו המשתתפים לכיתתו של מתן מירזדקנדוב, נער סיעודי בן 16 הסובל משיתוק מוחין, הרים אותו אביו, חבר קבוצת המנהיגות מיכאל, ואמר לראש העיר בדמעות: "בזכות התמיכה שלך אנחנו מסוגלים לגדל את מתן בעיר למרות כל הקשיים והתמודדות הכואבת שלנו ואנחנו מבקשים להודות לך היום על הביקור המחזק יחד וגם על התמיכה שלך במשפחות המיוחדות לאורך שנים רבות". דבריו ריגשו עד דמעות את כלל הנוכחים בסיור. עוד הוסיף: "אני מעריך ומוקיר תודה מעומק הלב ואת ההתרגשות של היום הזה לא אשכח עד סוף ימי."

הביקור הנוכחי ב"עלה נגב" התקיים מיד לאחר חודש המודעות לשונה, שצוין בסדרת אירועים הסברתיים שונים בהובלת המרכז למשפחות מיוחדות. מנהלת המרכז למשפחות, עו"ס גל עטייה, סיפרה בהתרגשות: "בתחילת החודש הגשמנו חלום וזכינו לארח במרכזנו את יו"ר עלה נגב ומייסדה, האלוף במיל' דורון אלמוג, שסיפר את סיפורו האישי וסיפר הקמתו של הכפר. אני יוצאת מהביקור המשותף נרגשת וגאה על היותי ישראלית, כמדינה בה מתקיים מפעל חסד כזה, ועל היותי חלק מקריית גת, בה יש לנו מנהיגות הורים מופלאה שכזו וראש עיר רגיש וקשוב למשפחות המיוחדות. גאווה גדולה וזכות גדולה".

 

בתום הסיור התכנסה המשלחת לסיכום היום, ומנכ"ל עלה נגב, אשר שמע רבות במהלך היום על העשייה הייחודית בקריית גת בתחום הצרכים המיוחדים, ציין: "אנו מארחים בעלה נגב עשרות משלחות בחודש, מהארץ ומחוצה לה, אך ביקור מרגש כמו הביקור היום לא היה לנו. פעם ראשונה שקבוצת הורים מגיעה עם ראש רשות מקומית בצעד שממחיש לנו כמה רחבה השותפות עם התושבים וכמה גדולה הרגישות למשפחות המיוחדות בקריית גת". ראש העיר, אבירם דהרי, הוסיף כי קבוצת המנהיגות היא "ראש החץ" של העשייה העירונית בתחום הצרכים המיוחדים והם אלו שמתווים את הדרך כי למעשה הם אלו שיודעים באופן המדויק ביותר מה הצרכים של משפחות המתמודדות עם גידול של ילד בעל צרכים מיוחדים.