סקר טבע עירוני קרית גת- חומרים וממצאים

סקר טבע עירוני קרית גת- חומרים וממצאים

במסגרת קול קורא שערך המשרד להגנת הסביבה, נערך בקרית גת סקר "תשתיות טבע עירוני". מטרת הסקר היא שילוב הסביבה העירונית במאמץ הלאומי לשימור המגוון הביולוגי הקיים בישראל. במסגרת הסקר נצפו מינים ייחודים של צמחים ובעלי חיים.
הסקר בוצע במהלך השנים 2015-2016, במשך כל עונות השנה וכלל סקירה בוטאנית וזואולוגית בשטחים נבחרים במרקם העירוני הבנוי וסביבו והוא נערך על ידי יחידת סקרי הטבע העירוני של החברה להגנת הטבע, הכוללת צוות סוקרים מקצועי ומנוסה.

סקר תשתיות טבע עירוני בקרית גת

במסגרת סקר זה אותרו ונסקרו אתרי טבע סביב ובלב המרקם הבנוי- סה"כ סומנו 25 אתרים ברחבי העיר, ששטחם הכולל 5,411 דונם. ממצאי הסקר עובדו למערכת המידע בעירונית גאוגרפית (GIS). הממצאים היו מרתקים:
העיר קרית גת חולשת על שטחים פתוחים ניכרים במעטפת החיצונית לעיר הבנויה, בעלי חשיבות מטרופולינית, כולל ריכוז ערכי טבע ייחודיים ברמה הארצית.
בעיר תועדו מגוון בתי גידול, טבעיים ומופרים. חלקם משתרעים על פני מאות דונמים וחלקם מצומצמים ל"איים" קטנים ומבודדים. אלה גם אלה תורמים למגוון הביולוגי הכולל של העיר וחשובים לתפקוד המערכות האקולוגיות לאורך זמן.
בתי גידול אלו מהווים את ה"סמל" של טבע העירוני בקרית גת- בהם מתקיים מגוון עשיר של בע"ח וצמחים נדירים ומיוחדים.

מסד הנתונים העשיר עומד לרשות מערכות התכנון והניהול העירוני ומאפשר קידום תהליכי תכנון המתחשבים במערכות טבעיות, בדומה לכל תשתית עירונית אחרת. המידע הזמין, מאפשר למחלקות העירייה השונות לטפח את המערכות הללו ולשמור על תפקודן התקין. זמינות המידע תאפשר גם חיבור בין מערכות החינוך והפנאי העירוניות לתשתיות טבע עירוני ולמיצוי הפוטנציאל הציבורי שטמון בהן.

 

אנו מזמינים אתכם לעיין בחומר הסקר המצורפים או בהודעה לעיתונות: הודעה לעיתונות סקר טבע עירוני קרית גת

 

כרטיסיות סקר טבע עירוני נוספו באחרונה באתר ה-GIS העירוני. ניתן לעיין בשכבה הרלוונטית בקישור הבא: GIS

 

מוזמנים לצפות במפה הדיגיטלית של סקר הטבע העירוני בקישור הבא: מפת סקר טבע