סיכום חודש המודעות לתושבים עם צרכים מיוחדים בקרית גת

קרית גת מסכמת את חודש המודעות

לתושבים עם צרכים מיוחדים

צפו במיצג העירוני הענק - שיר התקווה של קרית גת:

 

 

חודש שלם גדוש אירועים, תכניות ופעילויות מיוחדות לאוכלוסיית

בעלי הצרכים המיוחדים: הצבת שלטי חוצות, הפקת קליפ מרגש

עם הזמר משה פרץ, מפגשי הסברה והרצאות ומיצג תמיכה

חסר תקדים בילדי העיר הגיבורים.

ברחבי העולם ציינו ב 3.12 את היום הבינלאומי לשוויון זכויות אנשים עם מוגבלות. העיר קרית גת, הידועה בכל הארץ כחלוצה ופורצת דרך בתחום הטיפול באוכלוסיות עם צרכים  מיוחדים, החלה לפני 7 שנים במסורת בה חודש דצמבר כולו מוקדש להסברה עירונית רחבת היקף. גל עטייה, מנהלת האגף לנגישות וצרכים מיוחדים:  "באמצעות חודש זה אנו מבקשים להעלות מודעות וסובלנות ולעודד תמיכה  בכבודם, בשלומם ובזכויותיהם של  תושבי העיר עם מוגבלות. מדובר על יוזמה ייחודית, שאין שניה לה בארץ ומהווה מקור השראה ולמידה לרשויות רבות ברחבי הארץ, המגיעות לכאן ללמוד על מודל העבודה הייחודי ביחס לתושבים אלו ועל המאמצים והמשאבים הרשותיים המושקעים בכך".

בקריית גת מתגוררים למעלה מ- 1,500 ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים, המתמודדים עם לקויות קוגניטיביות, תקשורתיות, מוטוריות ונפשיות מורכבות. במסגרת  חודש המודעות, התקיימו בקריית גת עשרות אירועי הסברה, שמטרתם להעלות מודעות ורגישות ולהנכיח את תושבים אלו בשיח, בתודעה ובמרחב הציבורי. חודש המודעות התקיים בהובלת האגף לנגישות וצרכים מיוחדים והמרכז למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ובשיתוף בינעירוני רחב הכולל את אגף הרווחה, אגף החינוך, המחלקה לקליטת עלייה, מחלקת גני הילדים, מרכז מריאן, רשת המתנסים, מחלקת הנוער, משרד קליטה, משרד הרווחה, קרן שלם, תרבות יהודית וכמובן קבוצת המנהיגות העירונית לצרכים מיוחדים.

יריית הפתיחה לחודש המודעות היתה הצבת שלטי החוצות ברחבי העיר, בהם מתנוססות בגאווה תמונות של ילדי העיר עם צרכים מיוחדים. מסורת זו מתקיימת כבר מספר שנים ומעוררת התרגשות רבה בקרב המשפחות המיוחדות ותחושת הזדהות ואמפתיה בקרב הציבור הרחב. לאחר מכן יצא לאור הקליפ החדש של מקהלת "לב קרית גת", המורכבת מילדים  עם צרכים מיוחדים, אשר שרו את השיר "גיבור של אמא" יחד עם משה פרץ.

במהלך החודש  התקיימו בעיר אירועי הסברה מגוונים, ביניהם הרצאתה של ליהיא לפיד, אשר שיתפה בסיפור חייהם כמשפחה לילדה על הרצף האוטסטי. דגש משמעותי הושם על פעולות  הסברה בקרב ילדים ובני נוער, מעצם היותם סוכני השינוי המשמעותיים בעיר. בתוך כך, הרשות רכשה לכל גני הילדים  את הספר  "לא בדיוק כמוני אבל מה זה משנה ", המתאר סיפור חברות מרגש בין שני ילדים, אחד מהם עם צרכים מיוחדים. בכל גן התקיימה פעילות הסברתית  בשילוב קריאת הספר. בבתי הספר  התקיימו אירועים מגוונים- דורון גנון נפגשה עם ראש העיר אבירם דהרי ומנכ"לית העירייה רבקה בוזגלו וקיימה מפגשי זום עם בתי ספר תיכוניים ברחבי העיר, בהם שיתפה בסיפור חייה כנערה קרית גתית אשר צעדה במסלול חיים נורמטיבי עד הפציעה הקשה ששינתה את חייה והותירה אותה  בכיסא גלגלים. בהרצאה  זו זכו הנערים לשמוע מדורון על הבחירה בחיים ועל החלומות שהיא ממשיכה להגשים למרות, ואולי בזכות, הפציעה. בני נוער, בשיתוף המחלקה לתרבות יהודית ובני עקיבא, חילקו מארזים לחג החנוכה לבתיהם של ילדי העיר עם צרכים מיוחדים. תלמידי בתי הספר היסודיים זכו להקרנה של הסרט עטור הפרסים  "אח שלי  גיבור" ובשיחה אישית עם הבמאי והיוצר, יונתן ניר. בנוסף התקיימו  מפגשי זום לילדים עם וללא צרכים מיוחדים, בהם הבינו הילדים כי רב הדומה על השונה ביניהם.

לסיכום תכנית ההסברה בגנים ובבתי הספר- חברו כלל ילדי העיר למייצג תמיכה חסר תקדים  בילדי העיר עם צרכים מיוחדים, אשר מורכב מכפות ידיהם של כל ילדי העיר והורכב באיצטדיון העירוני על ידי בני נוער, חיילים וסטודנטים תושבי העיר. המייצג יוקרן בקרוב במסגרת סרטון הסברה, בו משתתפת מירי מסיקה ושרים ומנגנים יחד איתה ילדי העיר עם לקויות מורכבות.

במהלך החודש נחנכו מתקני משחק נגישים ומונגשים, בהשקעה של מיליוני שקלים. בין היתר, הותקנו נדנדות וקרוסלות המותאמות לילדים הרתומים לכיסא גלגלים. ראש העיר, אבירם דהרי, החליט ברגישות רבה כי לתהליך הנגשת גני המשחק יהיו שותפים הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, חברי קבוצת המנהיגות העירונית. ההורים זכו להשתתף בוועדות העירוניות השונות  בנושא ואף קיבלו מראש העיר את הזכות לבחור את המתקנים שיוצבו ברחבי וגם את מיקומם. היתה זו חוויה מעצימה ומרגשת מאוד עבור ההורים, שקיבלו  מקום משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות, ממקום מכבד של צניעות והכרה במומחיותם הנגזרת מתוך מציאות חייהם והתמודדותם. עוד הותקנו ספסלים נגישים ייחודיים, המותאמים לתושבים בכיסאות גלגלים.

ראש העיר, אבירם דהרי: "אנו נרגשים על הזכות שנפלה בחלקנו לחתום עוד שנה של עשייה משמעותית למען תושבי העיר עם צרכים מיוחדים ובתוך כך להוביל גם את חודש המודעות העירוני, מחווה שאין דומה לה בארץ. החודש כלל פעולות הסברה רחבות היקף, תוך התאמות ייחודיות לתקופת הקורונה ולמגבלותיה. אנו מאמינים כי תושבי העיר עם צרכים מיוחדים הם המורים הגדולים ביותר לרגישות, לצניעות ולחמלה וכי חוסנה של עירנו נמדד באופן בו היא משלבת ומכילה אותם לתוכה, בכל עת. נמשיך להיות לצידם ולמענם בכל יום ויום".