טקס הזכרון השנתי ליהודי אתיופיה שנספו בסודן בדרכם ארצה

קריית גת זוכרת: טקס הזכרון השנתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם ארצה 


טקס הזכרון השנתי לזכרם של כ-4,000 יהודי אתיופיה שנספו במהלך המסע לציון התקיים אתמול (ג') למרגלות האנדרטה שהוקמה לזכרם ומוצבת בכניסה לעיר.
הטקס נערך במעמד קסים ורבנים בני הקהילה, סגני ראש העיר יגאל וינברגר וארז חסון, סגנית ראש העיר לשעבר ובת הקהילה שולמית סהלו, מפקד תחנת משטרת קריית גת אברהם השאש, נציגת רוטרי קריית גת פולינה ברגר, נציגי משרד העלייה והקליטה, מנהלת אגף עליה וקליטה נינה דוקונין, צוות מחלקת שותפויות בקהילה ומאות תושבים שהגיעו לחלוק כבוד ולזכור את הנספים. כמדי שנה השתתפו בטקס גם בנותיו של הפסל חנוך בר יוסף ז"ל, אשר פיסל את האנדרטה הייחודית והמרשימה.


את הטקס הובילו איריס מכלוף, סוזנה ביינה ותלמידי אורט טכנולוגי. סגן ראש העיר יגאל וינברגר נשא דברים ואמר: "אני עומד כאן לפניכם בהערכה עצומה לבני הקהילה. חשוב לי להצדיע לבני הקהילה המהווה חלק חשוב במורשת היהודית לאורך ההיסטוריה. סיפורם הוא סיפר על ציונית, על גבורה , על הדרך בה קיפחו את חייהם 4000 גברים, נשים וילדים אשר כל חלומם היה להגיע לארץ הקודש. אנו זוכרים בכאב רב את הנספים ועלינו להכיר בגבורתם ולשמר את זכרם".


סגן ראש העיר ארז חסון הוסיף ואמר: "בראשית דבריי אני מבקש למסור את ברכתו של ראש העיר כפיר סויסה שנמצא כעת בשליחות חינוכית חשובה ולהודות לכם על הזכות לעמוד כאן מולכם היום. טקס הזכרון השנתי ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם ארצה הוא הזדמנות עבורינו להוקיר ולהכיר בחשיבותה הגדולה של הקהילה ותרומתה למדינת ישראל ולעיר קריית גת בפרט.
גם בימים אלה, בני הקהילה, שכבר הקימו משפחות, דורות חדשים, הם סמל לציונות מאין כמוה – קריית גת איבדה השנה מטובי בניה במלחמת "חרבות ברזל", הלוחמים האמיצים בני הקהילה שמואל גולימה, עלמנאו עמנואל פלקה, מולוגטה גדיף ואנדועלם קבדה זכרם לברכה, שהגנו ולחמו בחירוף נפש למען העם והמדינה.


מכאן אנו נושאים כולנו תפילה שעם ישראל ידע ימים טובים יותר, שהחטופים והחטופות ישובו בשלום לביתם ונברך את חיילי צה"ל וכוחות הבטחון שישובו הביתה בניצחון גדול בריאים ושלמים". יהי זכר הנספים ברוך, נזכור לדורות את גבורתם ואת כמיהתם לעלות לארץ ישראל".
הקסים המכובדים נשאו תפילה מסורתית, בני העיר קרית גת שאיבדו את משפחותיהם סיפרו את סיפורם וריגשו את הנוכחים בקהל. את משואות הזכרון הדליקו אדנץ' יונס לזכרו של בעלה קייס צגאמלק יונס זצ"ל, מלקו מנגשה לזכר אחיותיו אבוסנט וטגבי ז"ל, בגדילי גשה ובנו ראובן סהלו הדליקו את המשואה לזכר הבת והאחות ארטביי ז"ל בת שנתיים וחצי במותה. את המשואה הרביעית הדליק משה סולומון לזכרה של אחותו זנבץ' בת 10 במותה. יהי זכרם ברוך. זרי פרחים הונחו בשולי האנדרטה ע"י המכובדים נציגי העירייה, נציגי משטרת קריית גת והרשות לביטחון קהילתי, נציגי משרד הקליטה ועוד בליווי חיילי הגרעין המשרתים בעיר.
את הטקס ליוו קטעי שירה ואומר מרגשים של תלמידי אורט טכנולוגי ושל האמן ישינך וורדה.


תודה לכל מי שלקח חלק בהכנת הטקס, צהלה טסמה וצוות מחלקת שותפויות בקהילה, אגף עליה וקליטה בעיריית קרית גת ועובדי האגפים השונים שפ"ע, בטחון וסד"צ, מחלקת הנוער העירונית, הגב' שולמית סהלו, כוחות הבטחון וההצלה, רוטרי, גרעין וואדי, תלמידי וצוות אורט טכנולוגי, הרב עזריה פטגו, הרב אודי זאודה ומשפחת הפסל חנוך בר יוסף.


יהי זכר הנספים, גיבורי העלייה, הנאמנים והאמיצים אשר נספו בדרכם חתומים בלב ישראל לדור דור. יהי זכרם ברוך.