טקס האזכרה השנתי לחללי הפלוגה הדתית, גדוד 33 מחטיבת אלכסנדרוני

כמידי שנה, בנר שני של חנוכה, התקיים טקס הזיכרון לחללי חטיבת אלכסנדרוני  שלחמו ונפלו בקרבות מלחמת העצמאות על עיראק אל מנשייה, המשלט ותל עירני.


הטקס התקיים בנוכחות ניצולי הקרבות בהם נציגי עמותת אלכסנדרוני ומשפחות הנופלים, ראש העיר אבירם דהרי ונציגי צה"ל.
המשתתפים ביקרו באנדרטת הזיכרון הסמוכה למפעל איסכור ומיד לאחר מכן התכנסו לטקס ממלכתי לרגלי אנדרטת הזיכרון שפיסל סול בסקין, סמל מחלקה ולוחם בחטיבה. לאחר טקס אמירת קדיש, תפילת אל מלא רחמים, תפילת יזכור והנחת זרים התכנסו המכובדים באודיטוריום תיכון אורט ע"ש זאב בוים יחד עם חניכי בית הספר הטכני של חיל האוויר ותלמידי קרית החינוך גרוס האמונים מידי שנה על הטקס.

 

בטקס הושמעו דברי שיר ואומר ונשאו דברים ראש העיר, אברים דהרי, יו"ר העמותה, רס"ן במיל' מירון נומיס, לוחם הפלוגה הדתית שמעון קוטנר ונציגי צה"ל, קצינים במילואים בחטיבת אלכסדרוני. נציגי העמותה ביקשו להודות לעיריית קרית גת על ההנצחה רצופת השנים: למזכיר העירייה אליאס ישראל, אגף החינוך בהנהלת זהבה גור, מנהל קרית החינוך גרוס הרב חיים מימרן והתלמידים.

 

ראש העיר אבירם דהרי נשא דברים והדגיש את העוז והגבורה שהפגינו חיילי הפלוגה הדתית בקרב המר והנמהר בליל ערב שני של חנוכה. ראש העיר הוסיף וסיפר כי קרית גת ידעה רגעים עצובים רבים במהלכי חגי החנוכה, החל מהקרב הקשה בקום המדינה כאמור בנר שני של חנוכה, נפילתו של בן העיר החייל נדב קודינסקי בערב חנוכה והאובדן המצער של שני בני העיר, חגי ז'ורנו ורועי ביטון ז"ל באסון הכרמל, גם הוא בחנוכה. ועל אף הכל, קרית גת, תושביה, הצעירים בה, הם ההנצחה החיה העומדת איתן על מול האסונות והרגעים הקשים: "זהו הניצחון האמיתי של האור על החושך, ניצחון הרוח והאמונה".

 

במהלך הטקס הוקרנו על גבי מסך שמותיהם של הנופלים – פ"ז הלוחמים  שניספו בקרב וכן הוקרן סרט מרשים ומרגש המלווה את קרית גת בשנותיה הראשונות וסקר את התפתחותה לאורך השנים עד ימים אלה. במהלך הטקס  שודרו גם קטעים מתוך סרטה של אביטל ריינר שהוקרן במהלך השנה בעיר ומספר את סיפורם של חללי הפלוגה הדתית כחלק ממערך ההנצחה של הקרב. 
"יהי זכרם ברוך".