חדשנות בשירות הפסיכולוגי החינוכי בקרית גת

חדשנות בשירות הפסיכולוגי החינוכי בקרית גת : לראשונה בישראל הוכר ונפתח מסלול שירות פסיכולוגי תעסוקתי


בטקס חגיגי שנערך השבוע במרכז תנופה לצעירים בהשתתפות נציגי הנהלת העירייה, ארז בלנאו מנהל השירות הפסיכולוגי החינוכי בקרית גת,  גבי פרץ הפסיכולוג הארצי במשרד הבריאות, אילן וירצברגר הפסיכולוג המחוזי של מחוז דרום במשרד החינוך, יורם שלייאר יו"ר הסתדרות הפסיכולוגים בישראל וד"ר יואב בליי, מחטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות, הושק ונפתח רשמית מסלול שירות פסיכולוגי תעסוקתי במסגרת השירות הפסיכולוגי החינוכי בקרית גת.


השירות יתן מענה בתחום אבחון ויעוץ תעסוקתי ע"י פסיכולוגים תעסוקתיים במסגרת מרכז תנופה לצעירים. יחודיות השירות היא בשיתוף הפעולה בין השפ"ח למרכז לצעירים מהבחינה המקצועית והארגונית. התחנה בקרית גת תאפשר למתמחים/ות מסלול התמחות כפול הן כפסיכולוגים חינוכיים והן כפסיכולוגים תעסוקתיים.
מדובר על שירות ייחודי פורץ דרך וראשון מסוגו ברמה הארצית – שעונה על צורך אמיתי של אוכלוסיות שונות - צעירים, בוגרים, הורים, צוותים ואפילו ילדים – עם משימות התפתחותיות שונות בתחום העבודה והתעסוקה. השירות הזה מייצג תפיסה מקצועית של חיבורים. החיבור בין הפסיכולוגיה החינוכית והתעסוקתית, חיבור מתבקש שגם יגרום להפריה הדדית מקצועית. כך באה לידי ביטוי גם התפיסה המקצועית של רצפים – יוצרים רצף של מענים – לאוכלוסיות שונות, במרחבי חיים שונים וברמות שונות של התערבות – החל ממניעה, פיתוח חוסן ועד התערבות במשבר או באוכלוסיות בסיכון.
בדבריו ציין ארז מנהל השפ"ח בקרית גת "אני נרגש מאד על צאתו לדרך של המסלול הזה ,זהו צעד ראשון מתוך חזון גדול יותר להרחיב את רצף השירותים באמצעות חיבורים עם התמחויות נוספות – התפתחותית, קלינית, שיקומית, רפואית. בחזון שלי אני רואה תחנה עירונית שתתן מענה לכל רצף האוכלוסיות והקשיים. ככל שנצליח ליצור רצף של שירותים במקום אחד, כך נוכל לסייע ליותר פרטים להיות ולהרגיש יותר שייכים, עצמאים ובעלי ערך ובכך יתחזק החוסן הקהילתי - חברתי של כולנו. מדובר על מהלך יוצא דופן, עיר שלוקחת אחראיות ומרחיבה את השירות הציבורי לקהילה וזאת בניגוד להלך הרוח של התקופה. זאת הצהרת כוונות שבכלל לא מובנת מאליה וכבר עשתה גלים נרחבים וחיוביים" ציין ארז.


ארז ביקש בדבריו להודות לד"ר יואב בליי חבר מזכירות חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות המח"ר ומאור כלפון חברת סגל במגמה לפסיכולוגיה תעסוקתית במכללה האקדמית תל אביב יפו, אשר ביחד עם מנהל השפ"ח הגו את הרעיון לפני יותר משנתיים.
בהמשך, הצטרפו לצוות ההיגוי וחשיבה נציגים מהוועדה המקצועית של משרד הבריאות (רבקה בר ויעל בן חורין) אקדמיה (מאור) שירות התעסוקה (סוזי סופר רוט ), הפ"י (מיכל פוני ) וחטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות המח"ר.
עוד ביקש ארז להזכיר את  זהבה גור, מנהלת אגף החינוך בקרית גת ואילן וירצברגר הפסיכולוג המחוזי של מחוז דרום וכן את רבקה בוזגלו מנכ"לית העירייה אשר תמכו במהלך בכל מאודם והקצו לשם כך את המשאבים הנדרשים.


גבי פרץ, הפסיכולוג הראשי במשרד הבריאות, אשר נתן אף הוא את הרוח הגבית בעצות וברצון לסייע בקבלת מלגות עבור המתמחות בתחנה, העניק להנהלת העירייה ולמנהל השפ"ח תעודת מוסד מוכר לשרות פסיכולוגי תעסוקתי.
אודליה סבג מנהלת מרכז הצעירים תנופה ומיכל פוני, הפסיכולוגית האחראית בשירות הפסיכולוגי תעסוקתי הציגו את הפעילות המשותפת כפי שתוצע במרכז תנופה. מיכל פוני ופסיכולוגיות מתמחות החלו את התהליך ויהיו אמונות על מתן השירות בקהילה.
בהצלחה לכל הגורמים השותפים.