הטקס השנתי לזכרם של כ-4,000 יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל

זוכרים את הנספים:
הטקס השנתי לזכרם של כ-4,000 יהודי אתיופיה שנספו במהלך המסע לישראל התקיים היום (ה') למרגלות האנדרטה במתחם הזיכרון בצפון העיר, ללא קהל ובכפוף להנחיות משרד הבריאות.


הטקס נערך במעמד ראש העיר אבירם דהרי, חברת מועצת העיר שולמית סהלו, קייסים מכובדי הקהילה, רבנים, מפקד משטרת תחנת קרית גת סנ"צ ארקדי אלקינד, מנהל מרחב אשדוד-אשקלון במשרד הקליטה חנניה מרמור, מנהלת אגף קליטה נינה דוקונין, צוות מוקד הקליטה העירוני בהנהלת יניב וובט, אברהם חג'ג' מנהל תיכון אורט טכנולוגי ותלמידי התיכון שהובילו את טקס הזיכרון כמדי שנה.


על אף מגבלות משרד הבריאות והחום הכבד, הוחלט לקיים את הטקס במתכונת מצומצמת ללא קהל ולחלוק כבוד ולזכור את כל יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ ישראל. בטקס המרגש הודלקו משואות הזיכרון בידי מוצא, הונחו זרי הזיכרון למרגלות האנדרטה וקיימו את דקת הדומיה לזכרם של הנופלים.


ראש העיר, אבירם דהרי נשא דברים ואמר: "קשה לתפוס את הטרגדיה הנוראה ששליש מהעולים נפלו בדרכם ארצה. במשך אלפיים שנים ליבם של העולים היה תמיד לירושלים, תקוותם היחידה להגיע לירושלים התקיימה לאחר שעברו דרך ייסורים, הם היו צריכים לקבל החלטות נועזות של מסירות נפש. הקהילה הזאת חיה וקיימת ומה שחלמו אבות אבותיהם הם הגשימו".


חברת המועצה, שולמית סהלו, נשאה דברים: "אבותינו שגלו מאז חורבן בית ראשון חיו באתיופיה בין הגויים והמקומיים, תוך שהם שומרים בהקפדה על קיום מצוות תורת משה מסיני. הם חוו רדיפות והשפלות משום שהיו יהודים אך בכל התקופות הקשות וגם הטובות מעולם לא שינו את דתם ובליבם נצורה ארץ ישראל, ירושלים ובית המקדש. המסע לא"י היה קשה וגבה מחירים קשים, כ-4,000 קורבנות קיפחו את חייהם ואלו ששרדו נותרו מצולקים עד היום, אך הם זכו לעלות לארץ ישראל. את הנספים היקרים נזכור לעד, המדינה תזכור, הרשויות יזכרו וירושלים תזכור לעד ביום חגה".


הקייסים המכובדים נשאו תפילה מסורתית מרגשת, מנהל תיכון אורט  טכנולוגי אברהם חג'ג' קרא פרק תהילים וכבוד הרב בנימין זרעו נשא דרשה לזכר הנספים. הטקס לווה בקריאת קטעי זיכרון של תלמידי אורט טכנולוגי קרית גת ובהנחייתה של איריס מכלוף. 


במהלך השבוע האחרון חולקו ערכות זיכרון, ספר תהילים, נר ופרח לכ-40 משפחות בני העיר שאיבדו את בני משפחתם בדרך ארצה.


יהי זכרם ברוך!

 

 

 

לוח אירועים
לכל האירועים