בהתרגשות ובכבוד - נחנך בית יד לבנים בקרית גת

בהתרגשות ובכבוד - נחנך בית יד לבנים בקרית גת


זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו.


אמש, יום ג', ראש חודש אדר, בשנת ה-74 להקמת מדינת ישראל, בחלוף 74 שנים מאז אותו קרב עקוב מדם בו נפלו 89 חללי חטיבת אלכסנדרוני בקרב על שחרור חבל הארץ הזה, בשנתה ה-67 של  קרית גת, אשר לאורך שנות קיומה איבדה 144 בנים ובנות יקירי העיר, שנפלו בהגנה על המולדת ובפעולות איבה וטרור, זוכה העיר קרית גת  ברוך ה' לחנוך בית נאמן וראוי לזכרון הבנים שנפלו על קדושת העם, האומה הישראלית והמולדת, בית ועד למשפחותיהם, למוקירי זכרם, לתושבי העיר כולם, לבני ובנות העיר הזאת אשר יתכנסו כאן, ילמדו את דברי ימי מדינת ישראל ותקומת העם בארצו בזכותם של אלה שמסרו נפשם על העם והארץ, יזכרו את שמותיהם של הנופלים וינצרו את זכרם.
הטקס המרגש התקיים בהשתתפות המשפחות השכולות בעיר קרית גת ובמעמד הרב הראשי לישראל הרב ישראל מאיר לאו, רב העיר משה הבלין, הנהלת העיר קרית גת, המשנה לראש העיר חיים אברג'ל, סגנית ראש העיר מוריה זגורי ,סגן ראש העיר עמי ביטון, חברי מועצת העיר, מנכ"לית העירייה ויו"ר הנהלת יד לבנים בקרית גת רבקה בוזגלו, יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם, ומנהל מבני תרבות וסביבה במפעל הפיס אבי דבי. מפעל הפיס היה שותף משמעותי לעירייה במימון הקמת בית יד לבנים קרית גת.


לאחר קביעת מזוזה בכניסה למבנה ההדור פנו המשתתפים לטקס שהתקיים באודיטוריום שבמבנה.
בית יד לבנים- תוכנן בידי משרד האדריכלים ישראלביץ' ועיצוב פנים המבנה תוכנן ובוצע ע"י חברת זברה. המבנה זכה בפרס עיצוב אדריכלי בתחרות בינלאומית.
נשיא המדינה יצחק הרצוג שלח ברכה שהוקרנה בפתיחת הטקס ובה מילים חמות לעיריית קרית גת ולמשפחות השכולות על הקמת הבית היפה לזכרם של הנופלים.


מנכ"לית העירייה פתחה בדברי ברכה למשפחות וציינה את המאמצים הכבירים שהשקיעה העירייה בהקמת המשכן הראוי לזכרם של הנופלים: "לשם המשימה נלקחו מיטב האדריכלים והמעצבים המובילים בישראל לטובת הקמת הבית הזה", ציינה.
עיריית קרית גת יצקה את התוכן בבית יד לבנים - את קירות ההנצחה, את עמדות השמע בהן מושמעים קורות חייהם של כל הנופלים בני העיר, את סקירת קורות העיר לאורך שנותיה, עמדות ממוחשבות ללימוד מלחמות ישראל  ואת החיבור בין הנופלים בני העיר לחללי חטיבת אלכסנדרוני שלחמו וקיפחו חייהם בקרב מלחמת השחרור על חבל הארץ בו הוקמה קרית גת, גם להם הוקדש קיר הנצחה בבית יד לבנים.
רבקה ציינה בדבריה כי מבין כל התפקידים שמילאה בעיריית קרית גת  הקשר והפעילות עם בני המשפחות השכולות הוא המרגש ביותר עבורה והיא מבצעת אותו בתחושת שליחות ובחרדת קודש. רבקה הודתה לגבי עמר יו"ר סניף יד לבנים בקרית גת ולשוש ברבי שתנהל את המקום ואת הקשר עם המשפחות.


עוד הוסיפה כי "הבית הזה מנקז לתוכו את כל הצער על האובדן של המשפחות והקהילה כולה, אבל יחד איתו את התקומה ואת ההיבנות שבאו אחריו את הקמת המשפחות, השמחות והדורות הבאים שנולדו אחריהם".


הרב ישראל מאיר לאו נשא דברי ברכה מרגשים, הוא סיפר על אחד מחללי חטיבת אלכסנדרוני שלום טפר, שעלה איתו ארצה ונפל בקרב על כיס פלוג'ה וסיפר כיצד צבע בצבע אדום אנדרטת הנצחה מאולתרת שהקימו עם שחרור מחנה בוכנוואלד - כשבמקום שמות כל הלאומים של הנרצחים במחנה שנכתבו על האנדרטה, צבע שלום בצבע אדום וכתב עליה "יודן"- "יהודים" במקום שמות האומות האחרות שהונצחו בה לכאורה. אותו חבר, שלום טפר ז"ל, עלה לארץ בודד ויתום, אוד מוצל מאש השואה הנוראה, שדאג לכתוב כי יהודים נרצחו בשואה בשל היותם יהודים! הגיע לארץ, נשא רובה ויצא ללחום בקרב ממנו לא שב על האדמה עליה לימים הוקמה קרית גת.
"לא משנות המחלוקות והעמדות, המוצא והמגזר, זכרון הנופלים מאחד את כולנו, את כל עם ישראל, אמר הרב.


מירים כהן שאיבדה את שני בניה יוסי ועפר ז"ל נשאה דברים מרגשים בשם המשפחות השכולות וסיפרה על הצער הגדול של האובדן ועל החיים בצידו שהשתנו מאז השכול לבלי הכר.


אבי דבי מנהל מחלקת מבני תרבות במפעל הפיס: "מפעל הפיס גאה לקחת חלק משמעותי בהקמת המבנה להנצחת הנופלים בני העיר קרית גת ,המבנה החדש הוא בעל משמעות יחודית וחשובה מאין כמוה הן עבור המשפחות השכולות והן עבור כלל תושבי העיר, אנו מודים לעיריית קרית גת על השותפות ועל המסר החשוב המשתקף בהנצחת זכרם ובסיפור חייהם של הנופלים מאז ראשית ימי המדינה".
 

אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים, שאיבד את בנו קובי באסון המסוקים לפני 26 שנים סיפר כי באותו אסון הצטרפו 73 משפחות למשפחת השכול מכל המגזרים העדות והקבוצות. "אנו מחוייבים לחתור לאחדות ולהסכמה גם בימים המורכבים הללו, לא נשכח את המשותף והמאחד ביננו", ציין. 


הרכב מוסיקלי מיוחד בהובלתו המקצועית של יצחק סויסה פתח את הערב בשירו של מאיר אריאל מודה אני, חבורת הזמר שרים בגת שרה את השיר "שהשמש תעבור עליי" והזמר יהודה אליאס הנעים את הערב בקולו הערב בשירי ארץ ישראל.


בני המשפחות הודו להנהלת עיריית קרית גת על ההשקעה הרבה בהקמת הבית הראוי לזכר הנופלים, בית בו צפויות להתנהל פעילויות לתלמידים, מבקרים וקבוצות שיגיעו לחלוק כבוד לנופלים וללמוד את דברי ימי הארץ.


צלום: Ella Meirovich Photo Artist