קרית גת עיר לומדת כמודל אסטרטגי לרשויות נוספות

השבוע התקיים דיון בועדת החינוך, התרבות והספורט בנושא: תוכנית לאומית "עיר לומדת ישראל" – ביוזמת ח"כ אמיר אוחנה. הועדה בהשתתפות מרכז השלטון המקומי ומובילי תכנית "עיר לומדת" ברשויות שונות בהן גם רחלה ארליך, מנהלת התכנית בקרית גת.

 

קרית גת הוכרזה כ"עיר לומדת" כבר באוגוסט 2013  ובכך היתה לעיר השלישית בישראל המוכרת תחת הגדרה זו ומהווה מודל לערים נוספות. אתמול בדיון שנערך בכנסת הוחלט כי לאור העשיה המבורכת של ערים לומדות, מכירה המדינה באחריותה להוביל מודל זה בכל הרשויות בארץ ואף לתקצב אותן בהתאם בשיתוף כולל של משרד החוץ, הכלכלה, החינוך, התרבות והמשרד לשיויון חברתי.

 

"עיר לומדת" היא עיר המאמינה בלמידה כהשקעה במשאב האנושי וכיעד אסטרטגי ראשון במעלה ופועלת לקידום השכלתם והתפתחותם של תושביה כתנאי לאיכות חיים, חוסן חברתי וצמיחה. ההצטרפות לתכנית היא מתוך החלטה אסטרטגית להגביר את העשייה בתחום החינוך, ההשכלה וההעשרה, לתת מענה כולל שיעודד את התושבים להשקיע בהשכלתם, להתקדם ולהתפתח ובכך לתרום לא רק לעצמם אלא גם לקהילה בה הם חיים. במוקד העשיה של קרית גת עיר לומדת נמצא המרכז להשלמת בוגרים בניהולה של רחלה ארליך.

 

רחלה מסבירה: "היה דיון פורה מאוד בכנסת, החברים בחנו את הפעילות של ערים לומדות מרכזיות בישראל, בהן כמובן קרית גת. בעירנו התכנית מספקת מעטפת כוללת של למידה משמעותית בקהילה בתחומי השלמת השכלה, הקתדרה העממית ללימודי העשרה, תכנית עד הלו"ם ותוכניות ייעודיות נוספות לעולים, חיילים משוחררים ועוד. הודות לתמיכתו של ראש העיר, אבירם דהרי, היינו לעיר השלישית בארץ שאימצה את מודל "עיר לומדת" ובהצלחה רבה.


מאות תושבים מרוצים פוקדים מדי שנה את המסגרות של עיר לומדת במסגרת רשת המתנ"סים בניהולם של אמיר בן שמחון ורבקה בוזגלו ואנו שמחים להעניק להם את התמיכה ולסייע להם בדרכם להגשים את יכולותיהם בכל גיל".
על מנת לאגם את המשאבים, מחברת רחלה בין גופי ההשכלה והעשרה בעיר בניהם: רשת המתנ"סים, מרכז תנופה להכוונת צעירים, מרכז להבה העירוני הפועל לצמצום הפער הדיגיטלי ולהקניית מיומנויות שימוש במחשב, בית וקס, המועדונים הקהילתיים ועוד ובכך קיימת בעיר רשת ענפה של תכני העשרה והרחבת אופקים לכל אוכלוסיה בכל גיל.

 

כדי ללמוד על תכנית "קרית גת עיר לומדת" תוכלו לבקר באתר האינטרנט של רשת המתנ"סים קרית גת ובדף הפייסבוק "מרכז אשכולות". פרטים נוספים בטלפון: 08-6602504