קרית גת חגגה את חג "הסיגד"

 

השבוע ביום שני בערב נחוג ברוב עם חג הסיגד בקרית גת, במרכז הקהילתי אשר.
חג הסיגד הינו מסורת עתיקת יומין של בני העדה האתיופית שציינו את החג מזה דורות רבים וממשיכים במסורת גם בארץ.
מאות המשתתפים חגגו במעמד הקייסים ונכבדי הקהילה, סגנית ראש העיר שולמית סהלו , נציגי משרד העלייה והקליטה מר לזר מירקוב והגב' נינה דוקונין – מנהלת אגף קליטה בהקמה, אנשי חינוך וקהילה.
בפתיחה נהנו החוגגים ממאכלים מסורתיים שהוגשו במבואה. הטקס נפתח בתפילת קייסים מסורתית חגיגית כשהקהל שותף לתפילות.
תערוכה היסטורית אותנטית של הסופר דניאל בלטה שמוציא לאור בימים אלו את ספרו השמיני הוצגה באירוע, בהנחייתה של השחקנית והבימאית מסקי שיברו.
סגנית ראש העיר שולמית סהלו ברכה את החוגגים, וציינה את משמעותו של  חג הסיגד "זהו יום תפילה שהקהילה האתיופית נוהגת בו לאורך דורות רבים בתפילה להקב"ה למען עם ישראל ותורת ישראל בארץ ישראל"
בהמשך הערב הופיעה להקת רקדנים "פנא", שחבריה בני העיר והיא פועלת בחסות מוקד הקליטה עירוני "עוצם", במופע שירה  מסורתי סוחף.


שולמית סהלו סגנית ראש העיר ,ברכה את החוגגים וציינה כי בקרית גת הקהילה האתיופית מועצמת ויודעת לדאוג לעצמה. לדבריה רואים זאת בכל תחום, בשיפור משמעותי בהיקפי התעסוקה של בני העדה .בהצלחה משמעותית של הדור הצעיר בלימודי התיכון ובהישגים הלימודיים . תיאטרון הנשים מסרט, בהובלת ארז מתיאטרון הכרכרה  סיירת ההורים העירונית ומיזמי תעסוקת נשים הן דוגמאות לפעילות מעצימה מתוך מקום של עוצמה, נחישות  ואמונה בצדקת הדרך!

המוקד העירוני "עוצם" ,פועל בהצלחה בשיתוף משרד הקליטה ומציע תכניות ופעילויות תרבות רבות ומגוונות, מנוהל בידי יניב וובט והרכזים סוסנה ביינה, דניאל טסמה ומתיתיהו קסאי. ברמת הניהול העירוני – מוניציפאלי הנוגע לבני העדה, קולה נשמע היטב ומביא תוצאות, על כך הודתה שולמית לראש העיר אבירם דהרי שלדבריה תומך ומשמש שליח של ממש למיצוי זכויותיהם וחיזוק מעמד בני הקהילה בעיר.

את פני החוגגים קיבל כיבוד מסורתי עשיר שהוכן ע"י נשות פרויקט אשת חיל וקבוצת התיאטרון  הקהילתי "מסרט" בניהולן של צהלה טסמה ויפעל סלם.

שולמית סהלו העניקה לקייסים ,המנהיגים הרוחניים תעודת הוקרה על פועלם למען הקהילה בעיר.

עם הגעת בני העדה האתיופית לישראל, המשיכו לציין את היום החגיגי ,עם עלייתם לנקודת תצפית גבוהה המשקיפה למקום בית המקדש ולהתפלל על גאולת העם בארצו.

החג אומץ רשמית ע"י ממשלת ישראל, הכנסת ונשיא המדינה.

חג הסיגד נחוג מידי שנה 49 יום לאחר יום הכיפורים והוא מציין את קבלת התורה וברית העם היהודי ,עם בוראו מתוך רצון תחושת חג ושמחה ללא הצום והמורא של יום הכיפורים .
החג מיוחס למעמד בו כינסו עזרא ונחמיה את העם השב מהגלות וחידשו כביכול את ברית העם עם תורת ישראל, כעין מעמד הר סיני מחודש לקבלת התורה.

בקרית גת נערך האירוע השנתי נערך בשיתוף מוקד הקליטה "עוצם" בניהולו של יניב וובט , משרד הקליטה בניהול הגב' נינה דוקונין .

כמידי שנה נהנו החוגגים בני העדה ובני עדות אחרות מקהילה תרבותית מהנה ומעשירה שיש בה משום שמירה על ציביון ומורש רבת שנים והנחלתה בגאון לבני הדור הבא.