פרשת השבוע: וישב תשע"ח

בס"ד כסלו תשע"ח

חנוכה: הכח לחלום ולהגשים

 

קשה מאוד במושגים של היום לדמיין את התנהגותם של החשמונאים מול האימפריה היוונית, משפחה קטנה מובילה מרד אשר מלווה במהפכה של החזרת השלטון בארץ ישראל לידם וחידוש עבודת בית המקדש. מה הכח המכריע במאבק מסוג זה?


כל דבר משמעותי בחיינו חייב להיות מונע ע"י רוח וגבורה גדולה, לעולם אדם לא יוכל להגיע ולהגשים את חלומותיו בלי רוח גדולה המפעמת בקרבו וגורמת לו למוטיבציה גדולה לפעול ולעשות. אם נכון הדבר ביחס לאדם הפרטי וודאי נכון הדבר ביחס לאומה שלמה, ככל שהכח המנוגד למגמת השאיפה שלנו הוא יותר מרושע ויותר מושחת כך נדרש מאתנו כח עצום יותר. כח כזה נוכל לרכוש רק  מרוח גדולה המחוברת לערכי נצח. אין בגבורתנו שאיפה להכניע אחרים, אין לנו שאיפות מטריאליסטיות, אין אנו עסוקים בכבוד והזיות מדיניות דמיוניות. הגבורה של עם ישראל הינה מידה האמורה להובילנו לעולם טוב יותר, צודק יותר ונצחי יותר.


כיצד רוכשים 'רוח גדולה' כזו? מגלה לנו הרב קוק שרמת מוסריותו של האדם היא זו שמטמיעה בקרבו גבורת אמת, ודבר זה נכון לאדם הפרטי וכן לרמת טהרתו של הצבא והעם שדווקא מוסריותו וטהרתו יגרמו לו להכניע את האויב.


מוסריותם וטהרתם של המכבים הם סיבת הנצחון שלהם במאבק על האימפריה היוונית, כי כאשר רוח הקרב נובעת מאמת וישרות מוחלטת, אז אין מקום לחשבונות של שיקולי הפרשי כח וכמות לוחמים. רוח גדולה זו מכריעה את המערכה. כאשר יש רוח גדולה, טהרה וקדושה אז גוברת המוטיבציה להתאמץ, לחפש ולמצוא, ואז יש כח לחלום ולהגשים.
בברכת שבת שלום וחנוכה שמח,

הרב גבי קדוש,

רב גרעין אורות הקריה

לוח אירועים
לכל האירועים